Søg koncepter
|
Valgte filtre
|
- 50 - 100 ud af 11.431 resultater
Søgeresultater
-
Københavns Universitet (Ekstern organisation)
Jørgen Dehs (Medlem)
1 jan. 1997 → …Aktivitet: Medlemskab › Medlemskab af udvalg, råd og nævn
-
Kunstakademiets Arkitektskole (Organisation)
Finn Rude Ørstrup (Medlem)
1997 → 2001Aktivitet: Medlemskab › Medlemskab af udvalg, råd og nævn
-
Stanislav Makarov - Projekty
Stanislav Makarov (Deltager)
9 jul. 1998 → 31 jul. 1998Aktivitet: Andre aktivitetstyper › Andet
-
Lecture Day, Städelschule, Frankfurt: Forelæsning om egne arbejder. 3.forelæsning i dagens række med C.J. Lim, Marco de Michelis og Collin Fournier
Thomas Wiesner (Deltager)
7 jul. 1998Aktivitet: Andre aktivitetstyper › Ekstern undervisning og censoraktivitet
-
-
Gæsteprofessorat, Städelschule , Frankfurt: Visiting guest professsor, Staatliche Hochschule für Bildende Künste, Städelschule, Frankfurt aMain, Klasse für Architektur (Konzeptionelles Entwerfen)
Thomas Wiesner (Underviser)
2 feb. 1998 → 30 sep. 1998Aktivitet: Andre aktivitetstyper › Ekstern undervisning og censoraktivitet
-
BHA, Bibliography of the History of Art (Tidsskrift)
Elisabeth Kofod-Hansen (Redaktør)
1 jan. 1998 → 31 dec. 2009Aktivitet: Peer-review/fagfællebedømmelse og redaktionelt arbejde › Redaktør af serie › Formidling
-
Herning Kommune (Ekstern organisation)
Anette Brunsvig Sørensen (Medlem)
1 jan. 1998 → …Aktivitet: Medlemskab › Medlemskab af udvalg, råd og nævn
-
Fagkyndigt udvalg i.f.m. besættelse af lektorat i bygningsarkæologi ved Kunstakademiets Arkitektskole (Ekstern organisation)
Lars Nicolai Bock (Medlem)
1998 → …Aktivitet: Medlemskab › Medlemskab af bedømmelsesudvalg
-
European Network for Conservation-Restoration (ENCoRE) (Ekstern organisation)
René Larsen (Medlem)
1998 → …Aktivitet: Medlemskab › Medlemskab af styrelse i virksomhed eller organisation
-
Deputy Head of Studies Department at 10 (Ekstern organisation)
Finn Rude Ørstrup (Medlem)
1998 → 2002Aktivitet: Medlemskab › Medlemskab af styrelse i virksomhed eller organisation
-
INCCA (International Network for Contemporary Art, Amsterdam) (Ekstern organisation)
Mikkel Scharff (Medlem)
1998 → jun. 2012Aktivitet: Medlemskab › Medlemskab af styrelse i virksomhed eller organisation
-
Nordisk Diplom censor AHO: Beskikket Nordisk Diplom censor for perioden 1999 - 2002 inkl.
Thomas Wiesner (Censor)
3 dec. 1999 → 21 jun. 2002Aktivitet: Andre aktivitetstyper › Ekstern undervisning og censoraktivitet
-
BDK, Bibliografi over dansk kunst (Tidsskrift)
Elisabeth Kofod-Hansen (Ansvarshavende redaktør)
1 dec. 1999 → …Aktivitet: Peer-review/fagfællebedømmelse og redaktionelt arbejde › Redaktør af uafslutttet antologi/samleværk › Formidling
-
EAAE Workshop 1999
Tine Nørgaard (Arrangør)
11 nov. 1999 → 13 nov. 1999Aktivitet: Deltagelse i eller arrangement af en begivenhed › Organisation af og deltagelse i konference
-
Efterårsudstillingen 1999: Charlottenborg
Andriette Ahrenkiel Jørgensen (Deltager)
10 okt. 1999 → 31 okt. 1999Aktivitet: Andre aktivitetstyper › Andet
-
Arkitektur og Skikkelse, konkret og imaginær bevægelse : 1999 KA, afd.6. Arkitektur og Skikkelse, konkret og imaginær bevægelse, seminar i samarbejde med Henrik Oxvig og Karen Vedel, Inst. for kunsthistorie, dans og teatervidenskab KUA.
Helle Brabrand (Arrangør)
1 okt. 1999 → 14 okt. 1999Aktivitet: Deltagelse i eller arrangement af en begivenhed › Organisation af og deltagelse i konference
-
Esther & Jep Finks Mindefond for Arkitektur og Kunsthåndværk (Ekstern organisation)
Tine Nørgaard (Medlem)
1 sep. 1999 → …Aktivitet: Medlemskab › Medlemskab af styrelse i virksomhed eller organisation
-
En.To.Tre.Du.Er / installation: Ruminstallation som sanseudstilling for børn.
Thomas Wiesner (Deltager)
26 mar. 1999 → 24 okt. 1999Aktivitet: Andre aktivitetstyper › Andet
-
Park of the Future international AIAS student seminar: 75 years Rietveld Academie
Thomas Wiesner (Underviser)
1 mar. 1999 → 18 apr. 1999Aktivitet: Andre aktivitetstyper › Ekstern undervisning og censoraktivitet
-
1-2-3 DU ER: Sanseudstilling Kunsthallen Brandts Klædefabrik /Kunsthallen Nikolaj
Thomas Wiesner (Deltager)
1 feb. 1999 → 20 nov. 2000Aktivitet: Andre aktivitetstyper › Andet
Fil -
Scientific Committee, EAAE Workshop 1999: Ethics in Architecture - Architectural Education in the Epoch of Virtuality (Ekstern organisation)
Tine Nørgaard (Medlem)
1999Aktivitet: Medlemskab › Medlemskab af bedømmelsesudvalg
-
Handlederkollekvium, Arkeologiske Institutionen, Lunds Universitet (Ekstern organisation)
Jane Richter (Medlem)
1999 → …Aktivitet: Medlemskab › Medlemskab af udvalg, råd og nævn
-
Research by Design
Charlotte Bundgaard (Deltager)
1 nov. 2000 → 3 nov. 2000Aktivitet: Deltagelse i eller arrangement af en begivenhed › Organisation af og deltagelse i konference
-
Jury Member, International Architectural Competition HPF New Art Building
Thomas Wiesner (Rådgiver)
okt. 2000 → nov. 2000Aktivitet: Andre aktivitetstyper › Andet
-
Towards the Humane City for the 21st century
Bo Grönlund (Oplægsholder)
28 sep. 2000Aktivitet: Tale eller præsentation › Foredrag og mundtlige bidrag
Fil -
RUM-steren: Workshop i konceptuel rumdannelse & rum/krop morfologi
Thomas Wiesner (Underviser)
12 sep. 2000 → 24 nov. 2000Aktivitet: Andre aktivitetstyper › Ekstern undervisning og censoraktivitet
-
Kunstakademiets Skoler for Arkitektur, Design og Konservering (Organisation)
Jørgen Hauberg (Medlem)
1 sep. 2000 → …Aktivitet: Medlemskab › Medlemskab af udvalg, råd og nævn
-
Kunstakademiets Arkitektskole (Organisation)
Jørgen Hauberg (Medlem)
1 sep. 2000 → 1 jul. 2011Aktivitet: Medlemskab › Medlemskab af udvalg, råd og nævn
-
Guest-critic, Städelschule Frankfurt: Final Reviews / Summer presentations for diploma projects and Denmark projects.
Thomas Wiesner (Censor)
9 jul. 2000 → 10 jul. 2000Aktivitet: Andre aktivitetstyper › Ekstern undervisning og censoraktivitet
-
Transitions: Space in the dispersed city
Carsten Juel-Christiansen (Deltager)
1 jun. 2000 → 30 okt. 2000Aktivitet: Andre aktivitetstyper › Andet
-
Statens Kunstfonds 3-årige arbejdslegat
Thomas Bo Jensen (Deltager)
1 maj 2000 → 1 maj 2002Aktivitet: Andre aktivitetstyper › Legater, stipendier, udnævnelser
-
Morfologi workshop: Kort workshop i morfologi, koncept & interaktion for 2. års studerende for afdelingen for multi-medier.
Thomas Wiesner (Underviser)
4 apr. 2000 → 7 apr. 2000Aktivitet: Andre aktivitetstyper › Ekstern undervisning og censoraktivitet
-
Et Murstensanlæg - udstilling: Kunstnerisk udviklingsarbejde
Thomas Bo Jensen (Deltager)
apr. 2000 → maj 2000Aktivitet: Andre aktivitetstyper › Andet
-
Task - E: Rum, stof & krop: Koncept og ideudviklingsworkshop for 2.års studerende for afdelingen for Tekstil på Design Skolen Kolding.
Thomas Wiesner (Underviser)
6 mar. 2000 → 10 mar. 2000Aktivitet: Andre aktivitetstyper › Ekstern undervisning og censoraktivitet
-
Overlaps North-Southeast: Aggregat - bolig og atelier i Christiansand Norge
Hans Feldthusen (Deltager)
15 feb. 2000 → 12 mar. 2000Aktivitet: Andre aktivitetstyper › Andet
-
Foredrag om lys v. Jannik Seidelin.
Jannik Seidelin (Foredragsholder)
10 feb. 2000Aktivitet: Tale eller præsentation › Foredrag og mundtlige bidrag
-
Designrådet (Ekstern organisation)
Anders Brix (Medlem)
1 feb. 2000 → …Aktivitet: Medlemskab › Medlemskab af udvalg, råd og nævn
-
Arkitektur og Skikkelse, konkret og imaginær bevægelse : 2000-01 KA, forskellige afdelinger. Skitseopgaver i relation til Arkitektur og Skikkelse, konkret og imaginær bevægelse i samarbejde med koreograf og danser Jytte Kjøbek.
Helle Brabrand (Arrangør)
1 feb. 2000 → 1 dec. 2002Aktivitet: Deltagelse i eller arrangement af en begivenhed › Organisation af og deltagelse i konference
-
EAAE news sheet (Tidsskrift)
Anne Elisabeth Toft (Redaktør)
1 jan. 2000 → …Aktivitet: Peer-review/fagfællebedømmelse og redaktionelt arbejde › Redaktør af tidsskrift › Formidling
-
KADK, Kunstakademiets Arkitektskole (Ekstern organisation)
Peder Duelund Mortensen (Medlem)
1 jan. 2000 → …Aktivitet: Medlemskab › Medlemskab af styrelse i virksomhed eller organisation
-
Arkitekten (Tidsskrift)
Merete Ahnfeldt-Mollerup (Redaktør)
1 jan. 2000 → 1 aug. 2006Aktivitet: Peer-review/fagfællebedømmelse og redaktionelt arbejde › Redaktør af tidsskrift › Formidling
-
Kunstakademiets Arkitektskole (Organisation)
Jørgen Hauberg (Medlem)
2000 → …Aktivitet: Medlemskab › Medlemskab af udvalg, råd og nævn
-
EU (Ekstern organisation)
Jørgen Hauberg (Medlem)
2000 → 2010Aktivitet: Medlemskab › Medlemskab af forskningsnetværk
-
Selvejende institution (Ekstern organisation)
Jørgen Hauberg (Formand)
2000 → …Aktivitet: Medlemskab › Medlemskab af styrelse i virksomhed eller organisation
-
Det sorte tårn - murstensskulptur: Et murstenstårn på Holmen
Thomas Bo Jensen (Deltager)
2000Aktivitet: Andre aktivitetstyper › Andet
-
Dansk ICOM nationalkomite (Ekstern organisation)
Mikkel Scharff (Medlem)
2000 → maj 2012Aktivitet: Medlemskab › Medlemskab af styrelse i virksomhed eller organisation
-
Protagonists of the Periphery
Ruth Baumeister (Arrangør)
31 dec. 2001Aktivitet: Deltagelse i eller arrangement af en begivenhed › Organisation af og deltagelse i konference
-
Protagonists of the Periphery
Ruth Baumeister (Deltager)
1 dec. 2001 → 2 dec. 2001Aktivitet: Deltagelse i eller arrangement af en begivenhed › Organisation af og deltagelse i konference
-
Byerne kommer: emerging cities. 8 byarkitektoniske fortællinger
Hans Ovesen (Deltager)
17 nov. 2001 → 1 apr. 2002Aktivitet: Andre aktivitetstyper › Andet