Activities per year
Activities
- 1 - 50 out of 82 results
Search results
-
Critical Thinking: ECOLOGIES
Runa Johannessen (Teacher)
1 Sept 2023 → 31 Jan 2024Activity: Other activity types › Other
-
Energy Landscapes in Transition in the North Calotte
Runa Johannessen (Participant)
31 Jul 2023 → 14 Aug 2023Activity: Other activity types › Other
-
TÆKKEDE TEGLBLOKKE BOLIGBYGGERI FRA 4 TIL 1 PLANET
Anne Beim (Participant)
10 Jun 2023Activity: Other activity types › Other
-
Built Action: Architecture and the Time of Making
Mette Ramsgaard Thomsen (Participant), Paul Nicholas (Participant) & Stine Dalager Nielsen (Participant)
2 Dec 2022Activity: Other activity types › Other
-
Can Lis Fragments
Nini Leimand (Participant)
11 Nov 2022 → 26 Nov 2022Activity: Other activity types › Other
-
Velfærdsrum/Spaces of Danish Welfare
Kirsten Marie Raahauge (Participant), Deane Simpson (Participant), Max Pedersen (Participant), Katrine Lotz (Participant), Martin Søberg (Participant), Runa Johannessen (Participant), Niels Grønbæk (Participant), Louise Dedenroth Høj (Participant) & Jesper Pagh (Participant)
15 Sept 2022 → 23 Mar 2023Activity: Other activity types › Other
-
Critical Thinking: TERRAFORMING
Runa Johannessen (Teacher)
1 Sept 2022 → 31 Jan 2023Activity: Other activity types › Other
-
Critical Thinking: EXTRACTION
Runa Johannessen (Teacher)
1 Sept 2021 → 31 Jan 2022Activity: Other activity types › Other
-
Critical Thinking: SUSTAINABLE FUTURES
Runa Johannessen (Teacher)
1 Sept 2020 → 31 Jan 2021Activity: Other activity types › Other
-
Bachelor Admission board member
Runa Johannessen (Participant)
2020 → 2021Activity: Other activity types › Other
-
Feltarbejde i Porto
Nini Leimand (Participant)
21 Oct 2019 → 25 Oct 2019Activity: Other activity types › Other
-
Workshop SKREI
Nini Leimand (Participant)
7 Oct 2019 → 11 Oct 2019Activity: Other activity types › Other
-
Flora Robotica - concept category prize winner's exhibition
Phil Ayres (Participant), Sebastian Gatz (Participant), Emil Fabritius Buchwald (Participant) & Soraya Bornaz (Participant)
5 Sept 2019 → 9 Sept 2019Activity: Other activity types › Other
File -
Flora Robotica - concept category prize winner's exhibition
Phil Ayres (Participant), Sebastian Gatz (Participant), Emil Fabritius Buchwald (Participant) & Soraya Bornaz (Participant)
21 May 2019 → 25 May 2019Activity: Other activity types › Other
File -
Dynamics of Air
Phil Ayres (Participant)
14 Sept 2018 → 17 Nov 2018Activity: Other activity types › Other
-
KADKs Afrika udstilling
Nini Leimand (Participant)
8 Mar 2018 → 6 May 2018Activity: Other activity types › Other
-
Reviewer of Project applications for European Union
Emanuele Naboni (Participant)
1 Jan 2018 → …Activity: Other activity types › Other
-
Repræsentant for institut 4 ved forskningsevauleringen- se vedhæftet
Peter Bertram (Participant)
30 Jan 2013Activity: Other activity types › Other
File -
-
Nordic Built Challenge
Jan Schipull Kauschen (Participant)
20 Nov 2012 → 12 Feb 2013Activity: Other activity types › Other
-
Akademisk Forum - skolestruktur
Peter Bertram (Participant)
21 Sept 2012Activity: Other activity types › Other
-
Show Me Your Model
Jacob Riiber (Participant)
21 Jun 2012 → 21 Oct 2012Activity: Other activity types › Other
-
Composite Territories installation 1
Martin Tamke (Participant)
6 Jan 2012 → 7 Mar 2012Activity: Other activity types › Other
-
Frodig Arkitektur: Arkitekturens døgn
Jacob Riiber (Participant)
30 Sept 2011 → 26 Oct 2011Activity: Other activity types › Other
-
Materia goes 3D Printing exhibition: exhibition at Materia Inspiration Centre Amsterdam
Martin Tamke (Participant)
8 Sept 2011 → 27 Jan 2012Activity: Other activity types › Other
-
Opponent ved midtvejsevalueringen af Jacob Riiber Nielsens ph.d.-projekt
Peter Bertram (Participant)
8 Sept 2011Activity: Other activity types › Other
-
Copenhagen Design Week: Dermoid
Martin Tamke (Participant)
1 Sept 2011 → 29 Sept 2011Activity: Other activity types › Other
-
Copenhagen Design Week
Mette Ramsgaard Thomsen (Participant)
1 Sept 2011 → 29 Sept 2011Activity: Other activity types › Other
-
Member of the appointment commitee, Tenure Track Assistant Professorship, KTH, School of Architecture, Stockholm, Sweden
Mette Ramsgaard Thomsen (Participant)
16 May 2011Activity: Other activity types › Other
-
-
1:1 Research by Design - Exhibition
Phil Ayres (Participant)
12 Mar 2011 → 10 Apr 2011Activity: Other activity types › Other
File -
OUTTAKE: 1:1 Research by Design
Morten Meldgaard (Participant)
12 Mar 2011 → 10 Apr 2011Activity: Other activity types › Other
-
1:1 Research by Design
Peter Bertram (Participant)
12 Mar 2011 → 10 Apr 2011Activity: Other activity types › Other
File -
1:1 Research by Design
Mette Ramsgaard Thomsen (Participant)
11 Mar 2011 → 10 Apr 2011Activity: Other activity types › Other
-
1:1 Research by Design
Mette Ramsgaard Thomsen (Participant)
11 Mar 2011 → 10 Apr 2011Activity: Other activity types › Other
-
1:1 research by design with project ”Dermoid”
Martin Tamke (Participant)
11 Mar 2011 → 10 Apr 2011Activity: Other activity types › Other
-
SmartGeometry Working Prototypes Exhibition - Design, fabricate and text
Martin Tamke (Participant)
7 Dec 2010 → 27 Feb 2011Activity: Other activity types › Other
-
The Role of Material Evidence in Architecture: Arrangør af PhD Symposium ved Kunstakademiets Arkitektskole. I sa-marbejde med Prof. Anne Beim. Støttet af Danske Forskerskoler i Arkitektur og Design (DKAD).
Mette Ramsgaard Thomsen (Participant)
4 Nov 2010 → 5 Nov 2010Activity: Other activity types › Other
-
4th International Architecture Biennale [abb]: schools exhibition
Martin Tamke (Participant)
15 Oct 2010 → 31 Oct 2010Activity: Other activity types › Other
-
input_output - adaptive material and mediated environments: exhibition and symposium
Martin Tamke (Participant)
6 Oct 2010 → 19 Oct 2010Activity: Other activity types › Other
-
Swarm Intelligence: Architectures of Multi-Agent Systems exhibition
Martin Tamke (Participant)
17 Jul 2010 → 17 Aug 2010Activity: Other activity types › Other
-
Digital Relations in Architecture
Mette Ramsgaard Thomsen (Participant)
11 Jun 2010 → 14 Jun 2010Activity: Other activity types › Other
-
Finn Topo exhibition
Martin Tamke (Participant)
Mar 2010 → May 2010Activity: Other activity types › Other
-
Diamantnatten/ Det kongelige bibliotek: visning af afgangsfilm "Højre hånd", (2003)
Morten Meldgaard (Participant)
5 Feb 2010Activity: Other activity types › Other
-
Byggeri produktion og logistik: Building, Production and Logistics
Odilo Schoch (Participant)
5 Jan 2010 → 22 Jan 2010Activity: Other activity types › Other
-
Architecture 10: Udstilling ved Sydneys Galleri Boutwell Draper Galleriet
Mette Ramsgaard Thomsen (Participant)
1 Jan 2010 → 1 Mar 2010Activity: Other activity types › Other
-
ARC, International Wildlife Crossing Infrastructure Design Competition: Competition with prequalification
Jacob Riiber (Participant)
2010Activity: Other activity types › Other
-
KIM visning: visning og kort oplæg for Kunstakademiets Kunstforening
Morten Meldgaard (Participant)
2 Dec 2009Activity: Other activity types › Other
-
it's a SMALL world: exhibition design
Mette Ramsgaard Thomsen (Participant)
27 Nov 2009 → …Activity: Other activity types › Other
-
exhibition of "Sargasso Field" installation
Martin Tamke (Participant)
20 Nov 2009 → 20 Dec 2009Activity: Other activity types › Other