Activities per year
Activities
- 150 - 200 out of 6,377 results
Search results
-
transnational tanteidan forum 2004
Katja Bülow (Speaker)
2 Sept 2004Activity: Participating in or organising an event › Participation in workshop, seminar, course
File -
Copenhagen Polychromy Network (CPN) (External organisation)
Mikkel Scharff (Member)
1 Jul 2004 → 1 Jul 2017Activity: Membership › Membership in research network
-
En ny natur: 9 arkitektoniske tilstande mellem flydende og fast
Anders Abraham (Participant)
1 Jul 2004 → …Activity: Other activity types › Other
-
Censor ved Aalborg Universitet
Anders Brix (Participant)
23 Jun 2004 → 27 Aug 2004Activity: Other activity types › External teaching and subject coordination
-
diplomcensor AHO sommer 2004: Medlem af diplom censor panel af 3 personer.
Thomas Wiesner (Participant)
9 Jun 2004 → 25 Jun 2004Activity: Other activity types › External teaching and subject coordination
-
Akademiraadet- Det Kongelige Akademi for de Skønne Kunstner (External organisation)
Katrine Lotz (Member)
1 Jun 2004 → 31 May 2030Activity: Membership › Membership in board of company or public organisation
-
Der skal kaos til at få en dansende stjerne: Pædagogisk praksis på Danmarks Designskole og dens kontekstuelle rammer i lyset af en omstillings tid
Tine Kjølsen (Lecturer)
1 May 2004 → 25 May 2004Activity: Talk or presentation › Lecture and oral contribution
File -
Bestyrelsen for Modulex A/S (External organisation)
Anders Brix (Member)
1 May 2004 → 1 Feb 2009Activity: Membership › Membership in board of company or public organisation
-
Cultural Planning
Katrine Østergaard Bang (Organizer)
22 Apr 2004Activity: Participating in or organising an event › Participation in workshop, seminar, course
File -
NOFOD/ nordisk forum for danseforskning, Reykjavik, kongres 2004 : 2004 NOFOD/ nordisk forum for danseforskning, Reykjavik, kongres. Spacebody actual virtual Foredrag, visning og rundbordsdiskussion om ’krop-rummets konstituering i interdisciplinær kunstnerisk skabelse’
Helle Brabrand (Participant)
15 Apr 2004 → 18 Apr 2004Activity: Participating in or organising an event › Organisation and participation in conference
-
Offentlig forelæsning om dansk arkitektur: 1975 - 2000; Tegnestuen Vandkunsten
Anders Brix (Participant)
14 Apr 2004Activity: Other activity types › External teaching and subject coordination
-
Das unbekannte St. Petersburg: Architektur 1917-1956
Andreas Trier Mørch (Participant)
1 Apr 2004 → 1 May 2004Activity: Other activity types › Other
-
Tid og rum: inspiration og læring på Kunstakademiet i 250 år
Carsten Juel-Christiansen (Participant)
6 Mar 2004 → 18 Apr 2004Activity: Other activity types › Other
-
Tid & rum
Peder Duelund Mortensen (Participant)
5 Mar 2004 → 18 Apr 2004Activity: Other activity types › Other
-
Destination Helsinki / workshop : " An artistic expedition to the unknown"Nordisk workshop for teater/film/kunstner med interresse for fornyende by-fortællinger / by-udforskninger
Thomas Wiesner (Participant)
14 Feb 2004 → 22 Feb 2004Activity: Participating in or organising an event › Organisation and participation in conference
-
The unknown St. Petersburg
Andreas Trier Mørch (Participant)
1 Feb 2004 → 1 Mar 2004Activity: Other activity types › Other
-
Traditionens potentiale
Peder Duelund Mortensen (Participant)
31 Jan 2004 → 1 Jul 2004Activity: Other activity types › Other
-
Det lærende møde; fysiske rammer: Oplæg, afholdelse af workshop samt arrangement af udstilling ved konference i Øksnehallen om 'det lærende møde'. Konferencen afsluttede et tværfagligt forløb med deltagelse af både videnspartnere og aftagere i form af kongres- og mødearrangører.
Anders Brix (Lecturer)
15 Jan 2004Activity: Talk or presentation › Lecture and oral contribution
-
Bestyrelsen for Kulturarvens Forskerskole (External organisation)
Beate Knuth Federspiel (Member)
1 Jan 2004 → 31 Dec 2011Activity: Membership › Membership in board of company or public organisation
-
"Architecture and design in North Europe after WW2: Modernism and national identity" (External organisation)
Anne-Louise Sommer (Member)
1 Jan 2004 → 31 Dec 2005Activity: Membership › Membership in research network
-
Censor
Katrine Lotz (Participant)
1 Jan 2004 → …Activity: Other activity types › External teaching and subject coordination
-
Nordisk forskningsnetværket 'Arkitektur i Nordnorge' (External organisation)
Anne-Louise Sommer (Member)
1 Jan 2004 → 31 Dec 2008Activity: Membership › Membership in research network
-
Consultant on aesthetics for the Danish Road Directorate concerning the expansion of Motorring 3 in Copenhagen
Anders Brix (Consultant)
1 Jan 2004 → 1 Sept 2006Activity: Consultancy › Consultancy
-
The Royal Danish Academy of Fine Arts, School of Architecture (Organisational unit)
Finn Rude Ørstrup (Member)
2004Activity: Membership › Membership in committee, council, board
-
Kulturministeriets Forskningsudvalg (External organisation)
Jane Richter (Member)
2004 → 2011Activity: Membership › Membership in committee, council, board
-
ecaade, Education and research in Computer Aided Architectural Design (External organisation)
Lars Klint (Member)
2004 → …Activity: Membership › Membership in research network
-
Panorama: En bredere vinkling på tilstande i glidende skift / konkurrenceforslag: tomhedens væsentligheder som afsæt
Thomas Wiesner (Participant)
2004Activity: Other activity types › Other
File -
The Royal Danish Academy of Fine Arts, Schools of Architecture, Design and Conservation (Organisational unit)
Finn Rude Ørstrup (Member)
2004Activity: Membership › Membership in committee, council, board
-
Interregprojektet "Helhedsorienteret udvikling og delregionale roller i Øresundsregionen" slutkonference: "Øget samspil mellem Øresundsregionens delområder - sådan gør vi!"
Katrine Østergaard Bang (Participant)
12 Dec 2005Activity: Participating in or organising an event › Organisation and participation in conference
File -
Network Cities : Globalization and Urban Transformation in Oslo, Stockholm and Copenhagen
Katrine Østergaard Bang (Speaker)
9 Dec 2005Activity: Participating in or organising an event › Participation in workshop, seminar, course
File -
Tekst og komposition
Cort Ross Dinesen (Participant)
7 Dec 2005 → 20 Dec 2005Activity: Other activity types › Other
-
Øresundsting - Øresunds VM i 2020? - en fælles satsning!
Katrine Østergaard Bang (Participant)
5 Dec 2005Activity: Participating in or organising an event › Participation in workshop, seminar, course
File -
NordForsk-netværk: Ret og Litteratur i Norden (External organisation)
Stina Teilmann-Lock (Member)
1 Dec 2005 → …Activity: Membership › Membership in research network
-
Workshop om nye materialer og teknologier med Danske Designere og Forskningscenter RISØ
Anders Brix (Participant)
22 Nov 2005 → 13 Dec 2005Activity: Participating in or organising an event › Organisation and participation in conference
-
Blokmurværk : med afd. 10
Nini Leimand (Organizer)
21 Nov 2005 → 16 Dec 2005Activity: Participating in or organising an event › Organisation and participation in conference
-
Movement: unge bud fra arkitekt- og designskolerne
René Kural (Participant)
18 Nov 2005 → 18 Dec 2005Activity: Other activity types › Other
-
spacebody actual virtual: 2005 Århus arkitektskole, spacebody actual virtual. Foredrag, visning og diskussion.
Helle Brabrand (Lecturer)
17 Nov 2005Activity: Talk or presentation › Lecture and oral contribution
-
Etude III 2005 Jordnærhed & standhaftighed: Om at rumme og udfolde et udstrakt klangbund i et nyt rum ved bevægelse. Workshop i ugerne 46 - 49 i konceptdannelse ved SMD/STS
Thomas Wiesner (Teacher)
15 Nov 2005 → 5 Dec 2005Activity: Other activity types › External teaching and subject coordination
-
Kassation, kortlægning og kulturarv
Gregers Algreen-Ussing (Lecturer)
13 Nov 2005Activity: Talk or presentation › Lecture and oral contribution
-
Urbant landskab
Peder Duelund Mortensen (Participant)
11 Nov 2005 → 11 Dec 2005Activity: Other activity types › Other
-
Sport and Urban Development Conference
Katrine Østergaard Bang (Participant)
9 Nov 2005 → 11 Nov 2005Activity: Participating in or organising an event › Organisation and participation in conference
File -
Syddansk Universitet, Institut for Design og Kommunikation (External organisation)
Anne-Louise Sommer (Member)
7 Nov 2005Activity: Membership › Membership in review committee
-
Studiet: studieafdeling 1, 65 dage: studieafdeling 2, Mahalle
Peder Duelund Mortensen (Participant)
4 Nov 2005 → 25 Nov 2005Activity: Other activity types › Other
-
Rådgivning i forbindelse med udstilling om Poul Kjærholm
Nicolai de Gier (Advisor)
1 Nov 2005 → 1 Jun 2006Activity: Consultancy › Consultancy
-
Kunstakademiet og MURO (External organisation)
Nini Leimand (Member)
31 Oct 2005 → …Activity: Membership › Membership in research network
-
Selskabet for Kirkegårdskultur: Seminar med temaet 'Gravminder'
Lisbeth Gasparski (Participant)
31 Oct 2005 → …Activity: Other activity types › Other
-
Designing for the future
Nicolai de Gier (Participant)
26 Oct 2005Activity: Participating in or organising an event › Organisation and participation in conference
-
Videnskabelig fagprosa
Katrine Østergaard Bang (Participant)
24 Oct 2005 → 25 Oct 2005Activity: Participating in or organising an event › Participation in workshop, seminar, course
File -
Videnskabelig fagprosa
Anders Brix (Participant)
24 Oct 2005 → 25 Oct 2005Activity: Participating in or organising an event › Organisation and participation in conference
-
Grafikeren Margit Besiakows arkiv: Sortering af grafikeren Margit Besiakows efterladte arkiv af egne arbejder, inden overdragelse til Kunstindustrimuseets Arkiv for Design.
Steen Ejlers (Editor)
20 Oct 2005 → 25 Nov 2005Activity: Other activity types › Other